Światowy Dzień Walki z Otyłością

Światowy Dzień Walki z Otyłością

24-go października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. Tego dnia zwracamy szczególną uwagę na problem otyłości, jej przyczyny i sposoby walki z dodatkowymi kilogramami.

Ponad połowa osób z krajów Unii Europejskiej po 20 roku życia, ma nadwagę lub otyłość. Sytuacja z roku na rok się pogarsza. Tyją zarówno dorośli, jak i dzieci. Problem staje się coraz poważniejszy, a Światowy Dzień Walki z Otyłością ma sygnalizować, że problem otyłości jest duży i trzeba zacząć działać, aby sobie z nim poradzić.

Problem otyłości może dotyczyć każdego z nas. Wystarczy rozejrzeć się dookoła żeby spotkać osoby, które mają problem z nadprogramowymi kilogramami. Czy zastanawiałaś się czy ten problem dotyczy także Ciebie,czy też Twoich bliskich?

Amerykanie słyną z tego, że odsetek ludzi z nadwagą i otyłością jest u nich największy na świecie. Niestety naszemu narodowi brakuje do Amerykanów pod tym względem bardzo niewiele.

Badania prowadzone w latach 2003-2007 z udziałem dorosłych Polaków pokazują, że 40,3% mężczyzn i 28,4% kobiet ma nadwagę. Otyłość zaś wśród polskich kobiet to problem 23,8%, niewiele mniejszy procent reprezentują mężczyźni, bo aż 20,8%.

Według raportu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, aż 82 procent rodziców dzieci z nadwagą uważa, że ich syn lub córka waży tyle, ile trzeba. Z drugiej strony tylko 2 procent rodziców dostrzega problem otyłości u swoich pociech.

Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale głównie zdrowotny. To ryzyko wystąpienia chorób takich jak:

cukrzyca typu II,
niewydolność krążenia,
choroba niedokrwienna serca,
zakrzepica żył,
nadciśnienie,
zawały serca i mózgu,
miażdżyca,
bezdech senny,
astma,
choroby nerek,
zwyrodnienia kręgosłupa,
nowotwory m.in.: przełyku, jelit, odbytu, wątroby, okrężnicy, piersi i prostaty,
kamica żółciowa.

Kobiety otyłe mogą mieć problem z zajściem w ciążę oraz prawidłowym przebiegiem miesiączek. Lista chorób i dolegliwości związanych z nadwagą, a potem otyłością jest bardzo długa.
I jakby tego wszystkiego było mało, osoby otyłe często mają także problemy związane z akceptacją siebie. Częściej popadają w depresję, czują się mniej wartościowe. Natomiast dzieci w szkole są wyśmiewane, co także może mieć wpływ na ich życie w przyszłości.

Należy pamiętać, że dziecko wynosi nawyki żywieniowe z domu. Jeśli rodzice podjadają słodycze, piją słodkie napoje, nie jedzą śniadań, nie ćwiczą, to nie należy oczekiwać, że ich dzieci będą inne. Rodzic ma bardzo duży wpływ na to, jak świat (w tym i żywienie) postrzega dziecko i jakie wyrabia w sobie nawyki.

 

reklama

Suplementy

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl