Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska

Wraz z coraz większą świadomością dotyczącą zdrowego trybu życia, a w tym zdrowego odżywiania się, coraz większa liczba osób decyduje się na wyeliminowanie mięsa ze swojej diety – wybierają wegetarianizm.
Wegetarianie eliminują ze swojej diety mięso, a także ryby. Decydują się na to z bardzo różnych względów, najczęściej etycznych, ale także ze względu na aspekt estetyczny oraz po to, aby dbać o własne zdrowie oraz o środowisko.
Coraz więcej powstaje kampanii społecznych uświadamiających ludzi na temat tego, w jaki sposób traktowane są zwierzęta zabijane na mięso, które później zjadamy i nie zdajemy sobie nawet sprawy z bestialskich procederów, które miały miejsce zwierzęciu.
Wielu specjalistów-dietetyków potwierdza to, że dieta wegetariańska jest znacznie bardziej korzystna dla zdrowia niż ta, która uwzględnia również mięso, w którym jest dużo niezdrowego cholesterolu. Spożywanie posiłków opartych głównie o potrawy mięsne częściej przyczynia się do powstawania chorób serca, chorób układu krążenia a także nowotworów.

Wegetarianie przeważnie posiadają niższą masę ciała niż ludzie jedzący mięso, również mają oni niższy poziom cholesterolu, co minimalizuje ryzyko zawału serca. Co najważniejsze jednak, wegetarianie żyją średnio parę lat dłużej od reszty społeczeństwa.

Zanim jednak zdecydujesz się przejść na wegetarianizm, poczytaj wcześniej o tym, jak powinna wyglądać taka bezmięsna dieta, aby dostarczać w niej wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników i witamin. W skrócie ujmując temat prawidłowej wegetariańskiej diety, należy do niej włączyć pięć grup pokarmów, i są to: pokarmy pełnoziarniste, warzywa, rośliny strączkowe, owoce oraz orzechy lub pestki.
Warto jest najpierw zainteresować się tematem wegetarianizmu i sposobami komponowania posiłków bezmięsnych po to, aby uchronić się przed błędami, które mogą skutkować niedoborami na przykład żelaza bądź witaminy b12 w organizmie.
Nie wszystkim, którzy postanowili zrezygnować z jedzenia mięsa udaje się wytrwać w swoich postanowieniach dłuższy czas, jednak warto na pewno spróbować, bo może się okazać, że wyeliminowanie mięsa z jadłospisu będzie jedną z najlepszych decyzji w życiu.

Zmiana sposobu odżywiania się bowiem może radykalnie zmienić samopoczucie, nawet psychiczne. Wielu wegetarianów twierdzi, że odkąd przestali jeść mięso, przestali odczuwać nadmierną złość, która wcześniej była dla nich dużym problemem. Inni podkreślają wpływ diety wegetariańskiej na ogólną lepszą sprawność fizyczną, a także zdrowie – bywa też tak, że pod wpływem ścisłej diety wegetariańskiej zanikają wcześniejsze długoletnie dolegliwości, a także choroby organiczne.
Wegetarianizm musi być jednak wyborem, nie należy się zmuszać do takiego stylu odżywiania się. Jeśli po jakimś czasie po odstawieniu mięsa zdecydujesz, że nie wpływa to na ciebie dobrze, bez najmniejszych wyrzutów sumienia wróć do wcześniejszej diety. Nie każdy jest stworzony do tego by być wegetarianinem.

reklama

Suplementy

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl