Czym jest efekt jo-jo?

Czym jest efekt jo-jo?

Efektem jo-jo określa się wahania wagi, które towarzyszą wielu osobom przechodzącym proces odchudzania.

To właśnie w tym procesie dbamy o prawidłową dietę, zmieniamy swój tryb życia na bardziej aktywny i uprawiamy określony sport. Boimy się jednak, że odchudzanie nie przyniesie odpowiednich rezultatów, tak jak tego oczekujemy. Efekt jo-jo towarzyszy wielu osobom. Efekt jo-jo polega na utracie kilogramów w wyniku odchudzania, aczkolwiek po ukończeniu diety – nadal przybieramy na wadze ku naszemu niezadowoleniu. Co ciekawe, zdaniem specjalistów w dziedzinie odchudzania efekt jo-jo towarzyszy nam aż 5 lat od momentu odchudzania. To właśnie przez cały ten czas jesteśmy narażeni na dysharmonię naszej wagi, której nie możemy jednoznacznie określić. Efekt jo-jo najczęściej dotyczy osób otyłych, które borykały się z problemem nadwagi wiele lat i nagle zapragnęły o siebie zadbać poprzez odchudzanie się, uprawianie sportu oraz stosowanie się do odpowiedniej diety.

Efekt jo-jo rzadziej dotyczy osób o smukłej sylwetce, aktywnych sportowo.

Mimo wszystko warto pamiętać, że po pewnym czasie efekt jo-jo zniknie, a waga naszego ciała się ustabilizuje. Bardzo często, gdy borykamy się z problemem nadwagi myślimy o odchudzaniu. Co ważniejsze, interesuje nas jedynie zrzucenie dodatkowych kilku kilogramów, ale nie oddajemy się przekonaniu, że powinniśmy utrzymać stałą wagę naszego ciała, aby uniknąć efektu jo-jo. Powinniśmy przestawić się na aktywniejszy tryb życia, uprawiać określony sport, wzbogacić naszą dietę w minerały oraz błonnik, a także zadbać o większą ilość snu i wypoczynku.

Bardzo często podczas odchudzania towarzyszy nam stres, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Staramy się schudnąć za wszelką cenę, nawet kosztem efektu jo-jo. Warto jednak pamiętać, że ten efekt może towarzyszyć nam przez kilka kolejnych lat i bardzo trudno go wyeliminować. Po zakończeniu diety nie można nagle powrócić do dawnego odżywiania, ponieważ w ten sposób nie pozbędziemy się efektu jo-jo. Istnieje przekonanie, które głosi, że czas powracania do dawnych nawyków żywieniowych powinien wynosić tyle samo, ile zajęło nam odchudzanie się.

Warto pamiętać, że jeśli naprawdę chcemy pozbyć się i efektu jo-jo i starych nawyków żywieniowych powinniśmy je całkowicie wykluczyć z naszego jadłospisu.

Mowa tu oczywiście o chipsach, produktach bogatych w tłuszcz oraz słodyczach, które mają najwięcej kalorii. Odchudzanie to ciężki proces i nie zawsze skuteczny. Wymaga odpowiedniego nastawienia, ćwiczeń, a także diety, która często spędza nam sen z powiek. Jeśli odchudzanie będzie przebiegało prawidłowo, a my będziemy w przypadku problemów uczęszczali do specjalisty i regularnie konsultowali się z lekarzem są duże szanse na utratę efektu jo-jo i osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Wiele osób, które się odchudzają i borykają z problemem efektu jo-jo powracają do dawnych nawyków żywieniowych, ponieważ nie potrafią ich zmienić lub nie chcą. Jednakże odrobina samozaparcia, silnej woli oraz pozytywne nastawienie są kluczem do bram sukcesu. Warto regularnie pracować nad uzyskaniem wymarzonej figury i zdecydować się na zmianę nawyków żywieniowych, aby cieszyć się lepszym wyglądem.

reklama

Suplementy

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl