Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty znajduje zastosowanie w leczeniu już od czasów starożytnych, kiedy to był szczególnie popularny, zwłaszcza w rejonach śródziemnomorskich. W dzisiejszych czasach jest to roślina uważana za popularny chwast i zapewne każdy z nas pomylił go kiedyś z ostem, do którego jest bardzo podobny. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, jak wielki potencjał kryje się w tej niepozornej roślinie, która, odpowiednio stosowana, ma kojący wpływ na wiele aspektów zdrowotnych.

Korzyści płynące ze stosowania ostropestu

Zadziwiające jest to, jak wiele dobroczynnych substancji znajduje się w ostropeście plamistym – niepozornej roślinie, która swoim wyglądem raczej odstrasza, aniżeli budzi dobre skojarzenia. Liczne badania nad składem tego ziela wykazały, że w roślinie tej jest obecnych blisko 400 różnych substancji, które mają kojący wpływ na organizm człowieka.

Przede wszystkim, ostropest plamisty jest stosowany jako naturalne wspomaganie wątroby, która jest jednym z najbardziej zapracowanych narządów w organizmie. Tabletki na bazie ostropestu bądź inne preparaty, zawierające wyciąg z tej rośliny, znajdują powszechne zastosowanie w leczeniu stanów niewydolności wątroby, marskości alkoholowej, bólów pęcherzyka żółciowego, a także innych uszkodzeń, spowodowanych nadmierną ekspozycją wątroby na działanie szkodliwych chemikaliów. Poza tym, ostropest wykazuje kojące działanie przy zapaleniach wątroby, zatruciach toksynami grzybów, kamicy żółciowej, cukrzycy, a także w leczeniu łuszczycy i stanów zapalnych skóry. Oprócz tego, jedzenie nasion ostropestu pomaga w zwalczaniu problemów trawiennych, ponieważ roślina ta wpływa dobroczynnie na kwasotę soku żołądkowego, wydzielanie żółci, powstawanie wzdęć oraz perystaltykę jelit.

Naturalny detoks

Ostropest plamisty jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych środków naturalnych, przeznaczonych do prowadzenia detoksykacji całego organizmu. Ma on działanie silnie odtruwające oraz odkażające, pobudza również komórki twórcze wątroby do proliferacji, dzięki czemu gojenie ran i uszkodzeń, powstałych w wyniku uzależnienia od alkoholu, następuje szybciej. Ostropest stanowi również podstawowy surowiec do produkcji wielu leków do pielęgnacji cery, jednak istnieją przeciwnicy korzystania z dobrodziejstw tej rośliny w przetworzonej formie.

reklama

Suplementy

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl