Ostropest plamisty - zastosowanie

Ostropest plamisty - zastosowanie

Ostropest plamisty zastosowanie w leczeniu wątroby

Ostropest plamisty znajduje przede wszystkim zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce chorób wątroby. Jest on substancją pochodzenia roślinnego, a więc w pełni naturalną. Co to oznacza? Dzięki temu nie ma on poważniejszych skutków ubocznych, które mogą występować szczególnie podczas długotrwałego przyjmowania niektórych leków.

Substancją leczniczą zawartą w ostropeście jest sylimaryna. To właśnie owoce tej rośliny maja właściwości lecznicze, które ze względu na wygląd często są błędnie określane jako nasiona. Owoce ostropestu plamistego zawierają od około 2% do około 3% sylimaryny.
Sylimaryna zawarta w ostropeście plamistym bywa polecana przez lekarzy w stanach rekonwalescencji po uszkodzeniach wątroby spowodowanych miedzy innymi takimi czynnikami jak na przykład toksyny (przykładowo alkohol, choć mogą to być rożnego typu toksyny pochodzące ze środowiska szczególnie niektóre metale ciężkie czy środki ochrony roślin).
Ostropest znajduje również zastosowanie w stanach rekonwalescencji po niektórych ciężkich chorobach wątroby (jak np. zapalenie wątroby) przede wszystkim wspomagająco.
Jednak w przypadku jakichś poważnych problemów z wątroba (lub przebytych chorób wątroby) konieczna jest zawsze konsultacja z lekarzem, ponieważ mimo że ostropest plamisty jest ogólnie uważany jako bezpieczny to każdy przypadek jest indywidualny, a choroby wątroby to sprawa poważna i skomplikowana.

Ostropest plamisty zastosowanie w ochronie wątroby

Ponadto ostropest plamisty może również pozytywnie wpływać na zdrową wątrobę. W jaki sposób? Poprzez ochronne działanie na wątrobę, chodzi tutaj przede wszystkim o ochronę komórek wątroby przez działaniem substancji toksycznych.
Ostropest plamisty zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym
Co ciekawe sylimarynę można spożywać nie tylko w formie owoców ostropestu plamistego. Sylimaryna, która jest składnikiem ostropestu mianowicie znalazła zastosowanie również w przemyśle farmaceutycznym. W aptekach bowiem możemy znaleźć różnego rodzaju preparaty na bazie sylimaryny, które mają ochronne działać na komórki wątroby. Przykładem popularnych preparatów tego typu może być choćby Sylimarol, Sylimax i wiele innych.
Mimo wszystko jednak ostropest plamisty wydaje się najlepszym źródłem sylimaryny, ponieważ jest to źródło w pełni naturalne. Natomiast preparaty farmaceutyczne zawierają w większości poza sylimaryną jeszcze inne substancje, choćby sztuczne barwniki.

reklama

Suplementy

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl