Dieta wątrobowa - podstawowe zalecenia

Dieta wątrobowa - podstawowe zalecenia

Dieta wątrobowa - ogólne wskazówki

W profilaktyce chorób wątroby istotną rolę pełni tak zwana dieta wątrobowa. Chodzi mi tutaj nie tyle o jakieś ścisłe zasady, a raczej o przestrzeganie ogólnych zaleceń, które pokrótce mam zamiar omówić w tym artykule.

Dieta wątrobowa - co to jest?

Samo pojecie dieta wątrobowa może nie jest tutaj najlepszym określeniem, bo często kojarzy się z bardzo rygorystycznym jadłospisem stosowanym w rekonwalescencji wątroby, po poważnych chorobach i uszkodzeniach. Ja natomiast na łamach tej witryny zajmuje się profilaktyką chorób wątroby. Jednak uważam, ze warto pożyczyć ogólne wskazówki i zalecenia diety wątrobowej i wykorzystać je w swoim jadłospisie, aby poprawić stan i funkcjonowanie wątroby.

Przestawię tutaj kilka zasad, które są fundamentami prawidłowej diety wątrobowej.
Należy ograniczyć spożycie alkoholu. Wątroba źle toleruje alkohol i dlatego nie powinno się spożywać go zbyt często i w dużych ilościach. Nadużywanie alkoholu w dłuższym okresie czasu może spowodować zapalenie wątroby, co w konsekwencji może być przyczyną marskości wątroby, która jest szczególnie niebezpieczna.
Rozsądna ilość tłuszczów i węglowodanów. Jest to ważny punkt, gdyż nadmierne spożycie zarówno tłuszczów jak i węglowodanów może doprowadzić do stłuszczenia wątroby. Szczególnie niekorzystne w tej kwestii są cukry proste takie jak sacharoza. Tak więc należy ograniczyć spożycie cukru spożywczego oraz różnej maści słodyczy.
Jeśli chodzi o napoje to wątroba nie lubi napojów słodzonych i gazowanych, a więc należy tutaj ograniczyć spożycie wszelkiej maści napojów kolorowych. Lepiej zastąpić je wodą mineralna (najlepiej niegazowaną) czy herbatą (najlepiej jeśli będzie to herbata zielona). Kawa również jest dość dobrze tolerowana przez zdrową wątrobę, a więc w rozsądnych ilościach nie ma przeciwwskazań do jej picia.

Zioła, które warto dodać do diety wątrobowej

Warto do diety wątrobowej dodać zioła, które pozytywnie wpływają na wątrobę. Mam tutaj na myśli przede wszystkim ostropest plamisty oraz karczoch zwyczajny. Dodając te rośliny do swojego jadłospisu poprawimy prace wątroby.

W tym artykule przedstawiłem podstawowe zalecenia dotyczące diety wątrobowej. Myślę, że nie są one specjalnie trudne do wprowadzenia w życie, a ich stosowanie z pewnością poprawi funkcjonowanie wątroby.

reklama

Suplementy

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl